Poniżej kilka najważniejszych (tylko najważniejszych) kwestii odnoszących się do przelewu wierzytelności.
Nie budzi również wątpliwości dopuszczalność zawierania tzw. umów cesji globalnej wykształconej w praktyce zabezpieczenia wierzytelności kredytowych banku. Zawierając taką umową należy jednak pamiętać aby w miarę dokładnie opisać wierzytelności będące przedmiotem przelewy tak aby nie było wątpliwości jakie wierzytelności są cedowane.
Możliwe jest również objęcie umową cesji tylko części wierzytelności, w tym części wierzytelności przyszłej.
Zasadą jest, że zbyć (czyli przenieść w drodze przelewu) można każdą wierzytelność. Wyjątki od tej reguły są trzy. Po pierwsze dopuszczalność przelewu może wyłączać jakiś przepis. Po drugie strony w umowie mogą postanowić, że wierzyciel nie może przelać wierzytelności z tej umowy (tzw. pactum de non cedendo). I po trzecie dokonaniu cesji może się sprzeciwiać właściwość zobowiązania, z którego wierzytelność wynika (jako przykład takich wierzytelności podaje się wierzytelności rentowe, alimentacyjne). Uznaje się (SN w uchwale z 22.06.1989r. III CZP 32/89), że nie można zbyć wierzytelności uprawniającej do zaliczeni wartości mienia pozostawionego na terytorium niewchodzącego obecnie w skład obszaru państwa polskiego. Przedmiotem cesji nie mogą być wierzytelności alimentacyjne (SN w uchwale z 24.02.2011r. III CZP 134/2010). Przedmiotem cesji nie może być nadpłata w podatku , i chyba należy uznać szerzej, że ogóle wszelkie należności o charakterze publicznoprawnym nie mogą być cedowane. Nie można przelać żądania zwrotu wywłaszczonej nieruchomości lub jej części jeżeli stała się zbędna na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu (SN z 18.04.1996r., III CZP 29/96), wierzytelności o wynagrodzenie za pracę, majątkowe prawo do renty (art. 903 k.c.).
Zasadniczo cedować można nie tylko wierzytelności wynikające z zobowiązaniowych stosunków umownych, ale również wierzytelności wynikające z jednostronnych czynności prawnych, bezpodstawnego wzbogacenia. W przypadku wierzytelności wynikających z deliktów (czynów niedozwolonych) uznaje się je za ściśle związane z osobą poszkodowanego i przez to niezbywalne. Dopuszcza się jednak cesję tych wierzytelności jeżeli są już wymagalne i zostały uznane na piśmie albo gdy zostały zasądzone prawomocnym wyrokiem.
Skutkiem cesji jest to, że na nabywcę przechodzą wszystkie prawa związane z przelewaną wierzytelnością, w tym roszczenie o zapłatę odsetek (art. 509 § 2 k.c.). Uznaje się że na skutek cesji na nabywcę przechodzą również uprawnienia kształtujące. Wobec cesjonariusza skuteczny jest zapis na sąd polubowny. Mówiąc najbardziej ogólnie można powiedzieć, że na nabywcę przechodzi wierzytelność w takim stanie w jakim ona znajdowała się będąc w majątku cedenta, czyli sama treść stosunku zobowiązaniowego w relacji wierzyciel – dłużnik się nie zmienia, a zmienia się jedynie podmiot tego stosunku (wierzyciel). Dłużnikowi przelanej wierzytelności przysługuję przeciwko cesjonariuszowi wszystkie zarzuty, które miał przeciwko cedentowi (art. 513 § 1 k.c.). Dłużnik może potrącić z przelaną wierzytelnością wierzytelność która mu przysługuje w stosunku do cedenta z wyjątkiem wierzytelności która stała się wymagalna później nie wierzytelność przelana (art. 513 § 2 k.c.). Z chwilą gdy dłużnik otrzymał do zbywcy zawiadomienie o dokonaniu cesji powinien świadczenie spełnić na rzecz nabywcy (art.512 k.c.). Dopóki takiego zawiadomienia nie otrzymał spełnienie świadczenia do rąk zbywca zwalnia dłużnika z zobowiązania do świadczenia na rzecz nabywcy chyba że dłużnik w chwili spełnienia świadczenia o przelewie wiedział.
Wraz z przelewaną wierzytelnością na nabywcę przechodzą zabezpieczenia rzeczowe w postaci zastawu i hipoteki. W umowie cesji strony mogą postanowić, że zastaw i hipoteka nie przechodzą to jako prawa akcesoryjne wygasają.
Umowa cesji może zawierać warunek rozwiązujący, np. dopuszczalne są postanowienia umieszczane w tzw. umowach powierniczego przelewu przewidujące, że w razie niedokonania przez cesjonariusza na rzecz cedenta w określonym terminie zapłaty należności ściągniętej od dłużnika, umowa traci moc, a zbywca staje się ponownie wyłącznie uprawnionym z wierzytelności objętej przelewem.