Strona Kancelaria Radcy Prawnego Warszawa kancelariakupczynski.pl używa mechanizmu ciasteczek (Cookie). Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce Cookies. Zamknij okno
Jakich roszczeń można dochodzić w postępowaniu nakazowym?
data dodania: 2017-03-19

Postępowanie nakazowe jest jednym z postępowań odrębnych. Jak każde z tych postępowań rządzi się ono pewnymi szczególnymi dla siebie zasadami. Jedną z tych zasad jest to, że powód wnosząc pozew może złożyć w tym pozwie wniosek o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym tylko wówczas jeżeli dochodzi pewnego rodzaju roszczeń i tylko wtedy gdy jego roszczenia sąd udowodnione pewnymi rodzajami dokumentów.

To jakie roszczenia mogą być dochodzone w postępowaniu nakazowym reguluje art.485 k.p.c. Po pierwsze w postępowaniu nakazowym powód może dochodzić tylko dwóch rodzajów roszczeń, czyli : 1) roszczeń pieniężnych i 2) roszczeń o świadczenie innych rzeczy zamiennych. Roszczenie jest pieniężne jeżeli powód żąda zapłaty sumy pieniężnej, przy czym może to być suma pieniężna wyrażona w walucie polskiej jaki i obcej. Z kolei rzeczami zamiennymi są rzeczy oznaczone co do gatunku.

Po drugie roszczeń pieniężnych i świadczeń rzeczy oznaczonych co do gatunku powód w postępowaniu nakazowym może dochodzić, jeżeli swoje roszczenie udowadnia którymś z dokumentów wymienionych w art. 485 k.p.c. ? Oznacza, że powództwa w postępowaniu nakazowym nie można oprzeć np. na zeznaniach świadków, tylko twierdzeniach powoda czy innych dokumentach niż wymienionych w art. 485 k.p.c.

Co musi być udowodnienie tymi dokumentami? Powód wnosząc pozew w postępowaniu nakazowym musi pamiętać, że dokumenty mają dowodzić tego, że roszczenie powodowi przysługuje i tego w jakiej wysokości jest to roszczenie. Dowodu takiego nie wymaga tylko żądanie odsetek ustawowych.

Przechodząc do tego jakie dokumenty mogą być podstawą wydania nakazu zapłaty w pierwszej kolejności można zauważyć, że mogą to być dokumenty urzędowe i prywatne. Podstawą wydania nakazu zapłaty może być każdy dokument urzędowy , a prywatny tylko ten który wymienia art. 485 k.p.c.

Dokumentem urzędowym jest dokument, który został wydany przez organ władzy państwowej w zakresie jego kompetencji, został wydany w przewidzianej prawem formie.

Dokument prywatny można zdefiniować jako każdy utrwalony nośnik informacji pochodzący od osób prywatnych. Nakaz zapłaty może być wydany, jeżeli powód żąda wydania tego nakazu na podstawie następujących dokumentów prywatnych:

(i) rachunku zaakceptowanego przez dłużnika. Rachunkiem takim jest faktura, ale żeby być podstawą wydania nakazu zapłaty musi być zaakceptowana przez dłużnika. Nakaz zapłaty może być wydany bez zaakceptowania bez faktury jeżeli w umowie strony postanowiły, że wierzyciel jest upoważniony do wystawiania faktury bez podpisu (tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23.02.2006r. sygn. akt II CSK 131/05);

(ii) wezwaniem do zapłaty i oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu;

(iii) zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty zwróconym przez bank i niezapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym dłużnika;

(iv) weksla, czeku, warrantu i rewersu. Z tym że po uchyleniu ustawy o domach składowych przepis o możliwości wydania nakazu zapłaty na podstawie warrantu i rewersu jest martwy;

(v) umowy wraz z dowodem spełnienia świadczenia wzajemnego i wraz z dowodem doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunki jeżeli powód dochodzi wydania nakazu zapłaty świadczenia pieniężnego lub odsetek określonych w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych lub kwoty określonej w art. 10 ust. 1 ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych oraz na podstawie dokumentów potwierdzających poniesienie kosztów odzyskiwania należności jeżeli powód dochodzi zwrotu tych kosztów (z art. 10 ust. 2 ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych).

(vi) wyciągu z ksiąg bankowych podpisanego przez osobę upoważnioną do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku zaopatrzonego w pieczęć banku wraz z dowodem doręczenia wezwania dłużnikowi na piśmie.

Te wyżej wskazane dokumenty, które mogą być podstawą wydania nakazu zapłaty, muszą być dołączone w oryginałach albo kopiach poświadczonych za zgodność z oryginałem przez reprezentującego powoda adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego albo radcę prawnego Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej (art. 129 § 2 k.p.c.). Z tym że jeżeli powód żąda wydania nakazu zapłaty na podstawie weksla, czeku, warrantu , rewersu lub wyciągu z ksiąg bankowych podpisanego przez osobę upoważnioną do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku zaopatrzonego w pieczęć banku wraz z dowodem doręczenia wezwania dłużnikowi na piśmie to te dokumenty muszą być złożone w oryginale. Jeżeli nie zostaną złożone w oryginale to sąd wezwie powoda do ich złożenia pod rygorem zwrotu pozwu.