Strona Kancelaria Radcy Prawnego Warszawa kancelariakupczynski.pl używa mechanizmu ciasteczek (Cookie). Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce Cookies. Zamknij okno
Odwołanie od decyzji ZUS.
data dodania: 2016-08-06

Odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie jest szczególnie trudnym pismem procesowym. Mimo że jest to w istocie pozew nie musi zawierać tych wszystkich elementów jakie wymienia art. 187 k.p.c. , np. nie musi zawierać dokładnie określonego żądania, nie musi zawierać przytoczenia okoliczności faktycznych z których odwołujący wywodzi swoje żądanie.
Wymagania jakie powinno spełniać odwołanie od decyzji organu rentowego określa art. 477(10)§1 k.p.c.

Art. 477(10) § 1 k.p.c. jest wyrazem zasady ograniczonego formalizmu w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych. To odformalizowanie postępowania w sprawach ubezpieczeń społecznych ma na celu ułatwienie ubezpieczonemu obronę swoich interesów przed sądem ubezpieczeń społecznych.

Odwołanie od decyzji organu rentowego powinno zawierać:
(i) oznaczanie zaskarżonej decyzji lub orzeczenia – czyli określanie aktu prawnego, w którym organ rentowy rozstrzygnął o naszym uprawnieniu lub obowiązku. Wystarczające jest podania daty wydania decyzji lub orzeczenia i organu, który je wydał. Nie zaszkodzi podanie też znaku („sygnatury”) orzeczenia;
(ii) zwięzłe przytoczenie zarzutów wraz z ich uzasadnieniem – czyli to dlaczego nie zgadzamy się rozstrzygnięciem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Istotą zarzutu jest oczywiście wskazanie jaki przepis prawa został naruszony, którego to naruszenie doprowadziło do wydania przez organ rentowy niesatysfakcjonującego nas rozstrzygnięcia;
(iii) zwięzłe przytoczenie wniosków i ich uzasadnienie – czyli określenie czego domagamy się od sądu;
(iv) podpis ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (albo przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika ubezpieczonego tych osób).

Skutkiem obowiązującej w postępowaniu odrębnym z zakresu ubezpieczeń społecznych jest to, że jako odwołanie można zakwalifikować każdą czynność przedsięwziętą przez przez ubezpieczonego zarówno pisemną jak i zgłoszona ustnie do protokołu w terminie do wniesienia odwołania, która wyraża niezadowolenie odwołujące z orzeczenia organu rentowego i dodatkowo wyraża chęć zmiany tego niekorzystnego orzeczenia.

Należy jednak pamiętać, że do odwołanie powinno się załączyć jego odpis przeznaczony dla organu rentowego i oczywiście pełnomocnictwo jeżeli ubezpieczony będzie reprezentowany przez pełnomocnika.

Poza tym trzeba pamiętać, że uznaje się, iż art. 477(10) § 1 k.p.c. odnosi się wyłącznie do odwołania od decyzji organu rentowego i nie ma zastosowania do zwykłych, takich jak np. apelacja, czy nadzwyczajnych środków zaskarżenia. Sporządzając zatem apelację od wyroku sądu okręgowego, który rozstrzygnął nasze odwołanie od decyzji organu rentowego, należy kierować się przepisami ogólnymi o apelacji, czyli art. 368 k.p.c..