Wspólne zamieszkiwanie jako warunek otrzymania renty rodzinnej przez wdowę lub wdowca.
data dodania: 2019-04-30
Art. 70 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z FUS (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych) stanowi, że : „Małżonka rozwiedziona lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspóności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia warunków określonych w ust. 1 lub 2 miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.” Z tego uregulowania wynika, że małżonka - wdowa, która w dniu śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności majątkowej nie nabywa prawa do renty rodzinnej na zasadach ogólnych, ale ma prawo do renty rodzinnej pod warunkiem, że miała ustalone prawo do alimentów od zmarłego męża.
W praktyce stosowania tego przepisu pomiędzy ZUS-em a osobami starającymi się o przyznanie im renty rodzinnej dochodzi do sporów na tle tego czy byli małżonkowie pozostawali we wspólności małżeńskiej.
Marginalny charakter pracy za granicą uniemożliwia ucieczkę przed ZUS-em.
data dodania: 2017-02-05
W Unii Europejskiej obowiązuje zasada, że osoba przemieszczająca się podlega systemowi ubezpieczeń społecznych tylko jednego państwa członkowskiego. Art. 11 ust. 1 Rozporządzenie Parlamentu i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29.04.2004r. w sprawie koordynacji systemów ubezpieczenia społecznego stanowi, że osoby do których stosuje się to rozporządzenie podlegają ustawodawstwu tylko jednego państwa członkowskiego. Zgodnie zaś z art. 13 ust. 3 rozporządzenia nr 883/2014 osoba, która normalnie wykonuje pracę najemną w jednym państwie członkowskim i pracę na własny rachunek w innym państwie członkowskim podlega ustawodawcy tego państwa członkowskiego, w którym wykonuje pracę najemną.
Odwołanie od decyzji ZUS.
data dodania: 2016-08-06
Odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie jest szczególnie trudnym pismem procesowym. Mimo że jest to w istocie pozew nie musi zawierać tych wszystkich elementów jakie wymienia art. 187 k.p.c. , np. nie musi zawierać dokładnie określonego żądania, nie musi zawierać przytoczenia okoliczności faktycznych z których odwołujący wywodzi swoje żądanie.
Wymagania jakie powinno spełniać odwołanie od decyzji organu rentowego określa art. 477(10)§1 k.p.c.
Wymagania jakie powinno spełniać odwołanie od decyzji organu rentowego określa art. 477(10)§1 k.p.c.
Składki ZUS od wynagrodzeń menadżerów.
data dodania: 2016-04-19
Odpowiedź na pytanie czy tytułem do podlegania ubezpieczeniom społecznym przez członka zarządu spółki kapitałowej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej), który zawarł z tą spółką umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania (kontrakt menadżerski) w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej, jest prowadzenie tej działalności (czyli tytuł do ubezpieczenia o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych), czy umowa o świadczenie usług (czyli tytuł do ubezpieczenia o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) nie jest prosta. Za każdym z tych rozstrzygnięć można przytoczyć sensowne argumenty.