Niektórzy uskuteczniają taki pomysł, że opłacają jeden raz dokument pełnomocnictwa i potem składając ten dokument przed kolejnymi sądami lub organami administracji załączają to samo potwierdzenie zapłaty. To postępowanie jest też nieprawidłowe, bo opłacie podlega każda czynność złożenie pełnomocnictwa przed sądem lub organem administracji publicznej. Chodzi o to, że z każdego faktu złożenia przed organem administracji publicznej lub przed sądem wynika odrębny „stosunek pełnomocnictwa”.
Po drugie obowiązek dokonania opłaty skarbowej powstaje na skutek złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa. Oznacza to, że takiej opłacie nie podlega udzielenie pełnomocnictwa ustnie do protokołu.
Obowiązek dokonania opłaty skarbowej powstaje również w związku ze złożeniem dokumentu potwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa substytucyjnego udzielonej innemu radcy prawnemu przez innego radcę prawnego, adwokatowi przez adwokata, udzielonej przez radcę prawnego lub adwokata aplikantowi radcowskiemu lub adwokackiemu. Uznaje się jednak (ale czy jest to prawidłowe to można by się zastanawiać), że w przypadku udzielenia aplikantowi adwokackiemu upoważnienia do zastępowania adwokata na podstawie art. 77 ustawy Prawo o adwokaturze obowiązek dokonania opłaty skarbowej nie powstaje.
Nie podlega opłacie skarbowej dokument pełnomocnictwa składany w postępowaniu o udzielenia zamówienia, nawet jeżeli zamawiającym jest organ administracji publicznej. Wynika to z tego, że przedmiotem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego nie jest rozstrzygnięcie sprawy administracyjnej.