Najistotniejsze w planie rozprawy jest to, że zawiera on ostatecznie sprecyzowane żądania strony oraz ustala zakres postępowania dowodowego, czyli co i za pomocą czego ma być w postępowaniu sądowym ustalone.
CO OBEJMUJE PLAN ROZPRAWY?
Najistotniejszym elementem planu rozprawy są rozstrzygnięcia w przedmiocie wniosków dowodowych zgłaszanych przez strony. Działa to tak, że najpóźniej na posiedzeniu przygotowawczym strony są zobowiązane zgłosić wszystkie twierdzenia i dowody na ich poparcie. Następnie sąd w planie rozprawy rozstrzyga o wnioskach dowodowych. Jeżeli sąd dopuszcza dowód wnioskowany przez stronę powinien oznaczyć środek dowodowy (czyli to co jest dowodem np. zeznania świadka, dokument, opinia biegłego itd.) oraz fakty jakie ten dowód ma wykazać (czyli element stanu faktycznego, który ma wynikać z przeprowadzonego dowodu). W przypadku dowodu z dokumentu sąd rozstrzyga o pominięciu dowodu z tego dokumentu – oczywiście wówczas gdy dowód z tego dokumentu pomija. Jeżeli sąd nie pomija dowodu z danego dokumentu, to nie ma wymogu aby w planie rozprawy sąd zamieścił rozstrzygnięcie, że dowód z tego dokumentu dopuszcza i rozstrzygnął jakie fakty mają być przez ten dokument wykazane.
Ponadto w zależności od potrzeb konkretnej sprawy plan rozprawy może zawierać inne kwestie. Mogą być one ujęte w planie rozprawy „z urzędu” przez sąd jak i z inicjatywy stron. Takie dodatkowe rozstrzygnięcia jakie mogą być zawarte w planie rozprawy to :
1) dokładne określenie przedmiotów żądań stron;
2) dokładnie określone zarzuty stron;
3) wskazania jakie fakty i oceny prawne są między stronami sporne;
4) terminy posiedzeń i innych czynności w sprawie;
5) kolejność i termin przeprowadzenia dowodów;
6) termin zamknięcia rozprawy lub ogłoszenia wyroku;
7) rozstrzygnięcie innych zagadnień.
Zawarte w planie rozprawy ustalenia co do kwestii wskazanych powyżej w pkt od 4) do 6) tworzy tzw. harmonogram rozprawy.
W JAKI SPOSÓB POWSTAJE PLAN ROZPRAWY?
Zamierzeniem ustawodawcy przy wprowadzaniu do procedury cywilnej planu rozprawy (nowelizacja ustawą z dnia 4 lipca 2019r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw) było danie stronom realnego wpływu na przebieg postępowania sądowe (tak w każdym razie wynika z uzasadnienia projektu ustawy nowelizującej – Druk sejmowy VIII.317. Dlatego plan rozprawy powinien być przygotowywany wspólnie przez strony i sąd. Spory do poszczególnych zagadnień objętych planem rozprawy rozstrzyga przewodniczący.
Następnie tak ustalony plan rozprawy jest podpisywany przez strony. Ewentualną odmową podpisania planu rozprawy sąd odnotowuje w tym planie. Po podpisaniu planu przewodniczący zatwierdza ten plan.
DORĘCZENIE PLANU ROZPRAWY.:
Zatwierdzony plan rozprawy doręcza się z urzędu stronom. Doręczenie tego planu zastępuje zawiadomienie stron o terminach posiedzeń i innych czynnościach objętych planem rozprawy.
Jeżeli plan rozprawy obejmuje czynności, które wykonać musi strona osobiście (strona postępowania czyli powód, pozwany, wnioskodawca lub uczestnik) to plan rozprawy doręcza się również tej stronie (nie tylko jej pełnomocnikowi). Doręczenie planu zastępuje wezwanie strony do wykonania tej czynności.
ZMIANA PLANU ROZPRAWY:
Czy zatwierdzony plan rozprawy może ulec zmianie? Odpowiedź jest twierdząca. Plan rozprawy może być zmieniony (czyni to sąd wydając postanowienie) jeżeli stał się nieaktualny. Przed zmianą planu sąd wysłuchuje strony informując je o zakresie zamierzonej zmiany. Jeżeli strona sprzeciwia się zmianie sąd przeprowadza kolejne posiedzenie przygotowawcze. Tego posiedzenia nie przeprowadza się jeżeli zmiana dotyczy wyznaczenia dodatkowych terminów przesłuchania objętych planem świadków, biegłych lub stron (chodzi o to, że zmiana dotyczy terminów przeprowadzania tych dowodów a nie przeprowadzenia takich nowych dowodów).
Jeżeli zaistnieje konieczność „istotna potrzeba” można sporządzić nowy plan rozprawy. Wówczas obowiązkowe jest przeprowadzenie kolejnego posiedzenia przygotowawczego. Jeżeli został sporządzony nowy plan pierwotny plan traci moc w części, w której nowy plan jest odmienny.
Gdyby strona postępowania miała nadzieję, że zmiana planu rozprawy lub wyznaczenie kolejnego posiedzenia przygotowawczego umożliwi jej zgłoszenie nowych twierdzeń i dowodów, to tak niestety nie jest. Zmiana planu rozprawy lub wyznaczenie kolejnego posiedzenia przygotowawczego nie powoduje otwarcia terminu do zgłaszania nowych twierdzeń i dowodów.
Przedstaiwone powyżej uregulowania są aktualne wg stanu prawnego na dzień 04.11.2021r.