Postępowanie przygotowawcze
data dodania: 2021-11-02
Jedną z nowości wprowadzonych do procedury cywilnej nowelizacją z lipca 2019r. (ustawa z dnia 4 lipca 2019r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw dalej określana jako : ustawa nowelizująca) jest posiedzenie przygotowawcze. Posiedzenie przygotowawcze jest elementem postępowania przygotowawczego, czyli ciągu czynności podejmowanych przez sąd i strony postępowania służący przygotowaniu rozprawy. Przeprowadzenie tych czynności ma przyczynić się do sprawniejszego przebiegu rozprawy, co ma skutkować przede wszystkim szybszym zakończeniem sprawy.
Reklama produktów leczniczych.
data dodania: 2021-10-31
Trudno sobie wyobrazić aby reklama leków rządziła się takimi samymi prawami jak reklama dóbr (produktów i usług) konsumpcyjnych. Przyczyny z powodu których ludzie używają leków są zupełnie inne od przyczyn korzystania ze zwykłych dóbr i wykluczone jest aby ludzi w ten sam sposób zachęcać (do tego prowadzi każda reklama) do korzystania z danych leków. Z tych względów reklama leków, a mówiąc dokładnie reklama produktów leczniczych, została przez ustawodawcę uregulowana.
Poniżej przedstawiam zasady reklamowania produktów leczniczych wyjaśniając: (i) czym w rozumieniu przepisów jest produkt leczniczy, (ii) czym jest reklama tych produktów, (ii) jakie działania nie są uznawane za reklamę, (iii) jakie rodzaje reklamy są w ogóle zabronione i (iv) jakie warunki należy spełnić aby reklama produktów leczniczych była zgodna z prawem (te warunki przedstawiam w ten sposób że opisuje wymagania ogólne dla każdego rodzaju reklamy i oddzielnie wymagania szczególne dla każdego rodzaju reklamy).
Pismo przygotowawcze.
data dodania: 2021-10-31
Jednym z rodzajów pism wnoszonych w postępowaniu cywilnym (zarówno w procesie jak i postępowaniu nieprocesowym) jest pismo przygotowawcze. Nazwa tego pisma jest nieco „niewinna”, bo sugerująca, że znaczenia tego rodzaju pism nie szczególnie poważna, ale jest to wrażenia mylne. Nieznajomość zasad wnoszenia pism przygotowawczych, zwłaszcza w procesie cywilnym, może prowadzić do przykrych konsekwencji, gdyż w razie braku skutecznego wniesienia tego pisma strona postępowania cywilnego może sobie zamknąć drogę do udowodnienia swoich twierdzeń (swojego stanowiska w sprawie) i w konsekwencji może przegrać proces.
Zgoda na udział w badaniu klinicznym produktu leczniczego.
data dodania: 2021-10-30
Uczestniczenie w każdej procedurze medycznej, obojętnie czy chodzi o „standardowe” leczenie takie jak np. operacje, zabiegi czy też branie udziału w eksperymentach medycznych zawsze wymaga wyrażenia zgody przez potencjalnego pacjenta (uczestnika). Nie inaczej jest w przypadku brania udziału w charakterze uczestnika w badaniu klinicznym produktu leczniczego. Wyrażanie zgoda na udział w badaniu klinicznym z uwagi na jego specyfikę została uregulowana odrębnie (tzn. zawiera regulację szczególną do tych ogólnych zawartych w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw pacjenta oraz ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty). Poniżej przedstawiono zasady wyrażenia zgody na udział w badaniu klinicznym.
Odpowiedź na pozew.
data dodania: 2021-10-30
Odpowiedź na pozew jest pierwszym i najważniejszym pismem procesowym, które składa do sądu pozwany. Jest to środek obrony przeciwko żądaniu powództwa, w którym osoba pozwana przytacza twierdzenia i dowody na ich poparcie oraz wnioski i zarzuty zwrócone przeciwko temu co pozwie twierdzi powód. Nowelizacja procedury cywilnej dokonana ustawą z dnia 4 lipca 2019r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (dalej określana jako: ustawa nowelizująca) podniosła znaczenie odpowiedzi na pozew czyniąc tę czynność obowiązkową dla pozwanego oraz przesądzając tym samym, że niewniesienie odpowiedzi na pozew może skutkować uznaniem, że pozwany przyznaje (czyli uznaje za prawdziwe) twierdzenia co do faktów podane przez powoda w pozwie oraz wydaniem wyroku zaocznego.