Strona Kancelaria Radcy Prawnego Warszawa kancelariakupczynski.pl używa mechanizmu ciasteczek (Cookie). Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce Cookies. Zamknij okno
Nadużycie prawa procesowego.
data dodania: 2021-11-07

Nowelizacja procedury cywilnej z lipca 20109r. (ustawa z dnia 4 lipca 2019r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw) w celu przeciwdziałania często podejmowanym przez strony procesu (i również przez strony postępowania nieprocesowego) działań zmierzających do przedłużenia postępowania i innych działań obstrukcyjnych wprowadziła do procedury cywilnej instytucję nadużycia prawa procesowego.

Ta instytucja pod rygorem nałożenia na stronę sankcji dopuszczającą się różnego rodzaju obstrukcji procesowych ma powstrzymać tę stronę przed podejmowaniem tych działań i w konsekwencji przyczynić się do szybszego załatwienia sprawy przed sądem.

Jak dokładnie działa instytucja nadużycia prawa procesowego?


Plan rozprawy.
data dodania: 2021-11-04

Nowelizacja procedury cywilnej z listopada 2019r. wprowadziła do postępowania cywilnego zupełnie nową instytucję – plan rozprawy. Jest to dokument przygotowywany przez strony postępowania i sąd (w uzasadnieniu projektu ustawy nowelizującej można odnaleźć stwierdzenia, z których przebija wiara ustawodawcy, że ten plan przygotują same strony, a rola sądu ograniczy się do mediacji i rozstrzygania sporu), który jest swego rodzaju scenariuszem rozprawy. Według ustawodawcy rozprawa ma bowiem toczyć się według ustaleń zawartych w tym planie.

Najistotniejsze w planie rozprawy jest to, że zawiera on ostatecznie sprecyzowane żądania strony oraz ustala zakres postępowania dowodowego, czyli co i za pomocą czego ma być w postępowaniu sądowym ustalone.


Postępowanie przygotowawcze
data dodania: 2021-11-02

Jedną z nowości wprowadzonych do procedury cywilnej nowelizacją z lipca 2019r. (ustawa z dnia 4 lipca 2019r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw dalej określana jako : ustawa nowelizująca) jest posiedzenie przygotowawcze. Posiedzenie przygotowawcze jest elementem postępowania przygotowawczego, czyli ciągu czynności podejmowanych przez sąd i strony postępowania służący przygotowaniu rozprawy. Przeprowadzenie tych czynności ma przyczynić się do sprawniejszego przebiegu rozprawy, co ma skutkować przede wszystkim szybszym zakończeniem sprawy. 


Pismo przygotowawcze.
data dodania: 2021-10-31

Jednym z rodzajów pism wnoszonych w postępowaniu cywilnym (zarówno w procesie jak i postępowaniu nieprocesowym) jest pismo przygotowawcze. Nazwa tego pisma jest nieco „niewinna”, bo sugerująca, że znaczenia tego rodzaju pism nie szczególnie poważna, ale jest to wrażenia mylne. Nieznajomość zasad wnoszenia pism przygotowawczych, zwłaszcza w procesie cywilnym, może prowadzić do przykrych konsekwencji, gdyż w razie braku skutecznego wniesienia tego pisma strona postępowania cywilnego może sobie zamknąć drogę do udowodnienia swoich twierdzeń (swojego stanowiska w sprawie) i w konsekwencji może przegrać proces.



Odpowiedź na pozew.
data dodania: 2021-10-30

Odpowiedź na pozew jest pierwszym i najważniejszym pismem procesowym, które składa do sądu pozwany. Jest to środek obrony przeciwko żądaniu powództwa, w którym osoba pozwana przytacza twierdzenia i dowody na ich poparcie oraz wnioski i zarzuty zwrócone przeciwko temu co pozwie twierdzi powód. Nowelizacja procedury cywilnej dokonana ustawą z dnia 4 lipca 2019r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (dalej określana jako: ustawa nowelizująca) podniosła znaczenie odpowiedzi na pozew czyniąc tę czynność obowiązkową dla pozwanego oraz przesądzając tym samym, że niewniesienie odpowiedzi na pozew może skutkować uznaniem, że pozwany przyznaje (czyli uznaje za prawdziwe) twierdzenia co do faktów podane przez powoda w pozwie oraz wydaniem wyroku zaocznego.

1 2 3 9 10 11